Search:

Dieta a jídelníček

Dna je poruchou metabolismu, kdy se v těle hromadí kyselina močová. Ta vzniká jako produkt metabolického rozkladu purinů vyskytujících se v některých potravinách. Tělo nevylučuje dostatek trávícího enzymu urinázy, který by kyselinu močovou rozložil, aby mohla být z těla vyloučena ledvinami. Tak dochází ke vzniku dny. Dna souvisí také s nedostatkem některých důležitých živin nebo nadváhou. Při léčbě všech stádií dny tedy stojí v první řadě úprava životosprávy a dietní režim.
Dieta při onemocnění dnou je obecně založena na pravidelném příjmu potravy (alespoň 4x denně v malých porcích), dostatečném přísunu tekutin (min. 2 litry), odstranění příjmu alkoholu, červeného masa, vnitřností a dalších potravin s vysokým podílem purinů.
V prvních dnech po záchvatu dny by se měl jídelníček sestávat především ze syrového ovoce a zeleniny. Zatímco některé druhy jsou velmi prospěšné, jiné mohou uškodit. Například mrkev obsahuje pouze asi 2 mg purinů na 100 g, zelený hrášek však obsahuje až 80 mg.
Stejně tak je třeba vybírat mezi ostatními potravinami. Například kakaový prášek obsahuje až 1900 mg purinů na 100 g, žitná nebo pšeničná mouka neobsahuje puriny vůbec. Ovesné vločky pak obsahují až 30 mg purinů na 100 g.

Doporučené potraviny

Při onemocnění dnou se doporučují především třešně nebo jahody, ať již čerstvé, mražené či kompotované. Mimo sezónu lze toto ovoce dodávat organismu ve formě tablet. Vhodné jsou také ovocné a zeleninové šťávy. Osvědčila se například i celerová šťáva.
Obecně by měl jídelníček při onemocnění dnou sestávat zejména z ovoce a zeleniny (vyjma nevhodných druhů jako jsou brusinky, rajčata, okurky, špenát, chřest nebo luštěniny). Vedle celeru nebo mrkve, třešní a jahod jsou vhodné i banány, pomeranče, kiwi, hrozinky nebo avokádo. Prospěšné jsou také nízkotučné mléčné výrobky, zakysané mléčné výrobky, oříšky a semena (vždy pouze nepražená).
V rozumné míře je možné do jídelníčku zařadit brambory, hnědou rýži, tmavé a bílé pečivo. V omezeném množství si lze dopřát houby, vařené vejce, šunku nebo sladkovodní ryby.
Přijímané tuky by měly mít podobu rostlinných olejů lisovaných za studena.
Využít lze i bylin napomáhajících odplavování kyseliny močové. Jde o kopřivu, vojtěšku, lopuch nebo yzop. Pro zlepšení onemocnění je užitečné i užívání Aloe vera.

Nevhodné potraviny

Onemocnění dnou vyžaduje úplné vyloučení potravin s vysokým obsahem purinů. K takovým potravinám patří především červené maso a vnitřnosti, například telecí brzlík může mít až 400 mg purinů na 100 g. Zcela nevhodná jsou také játra nebo ledvinky, dále uzeniny a masové extrakty (masové koncentráty, bujóny, sojová omáčka apod.).
Na dnu má silně negativní vliv také konzumace drobných ryb. Sardinky mohou mít až 120 mg purinů na 100 g (zatímco losos má pouze 22 mg). Zcela nevhodné jsou také tučné sýry, kynutá těsta, čokoláda a výrobky z kakaa. Obecně se nedoporučují žádné cukrovinky, také smažená jídla, ostré koření a dochucovadla (hořčice aj.).
Jakkoli je zelenina při onemocnění dnou potřebná, neplatí to o některých druzích zmiňovaných výše (nehodí se rajčata, okurky, špenát, chřest nebo luštěniny – například čočka může mít až 70 mg purinů na 100 g). Při dně se také nedoporučuje česnek, kapusta nebo červená řepa.
Z jídelníčku je třeba vyloučit alkohol ve všech formách, zejména destiláty, ale také pivo nebo víno. Je vhodné omezit i příjem kávy.

Více informací o dietě při dně můžete nalézt i ZDE.

 

 

Be Sociable, Share!